Verstappen și Hamilton la egalitate înainte de ultima cursă de Formula 1 a anului

Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiu din Arabia Saudită pe circuitul urban de la Jeddah (6,174 km), 50 de tururi de pistă, cu un timp de 2:06:15.118 și l-a egalat pe Max Verstappen (Red Bull Racing) în clasamentul general al piloților.

Cursa de duminică, 5 decembrie 2021, penultima din sezon, a avut mai multe momente tensionate, iar cei 2 pretendenți la titlu chiar s-au ciocnit fără urmări grave în turul 37. După acest incident, pilotul olandez de la Red Bull a fost penalizat cu 10 secunde, Lewis Hamilton declarând la final că a evitat de mai multe ori și alte ciocniri provocate intenționat de rivalul său, care a întrecut limita în mai multe rânduri sau a încercat acțiuni neregulamentare.

Înaintea ultimei curse a sezonului de Formula 1 ce va avea loc pe 12 decembrie, la Abu Dhabi (EAU), pe Yas Marina Circuit, Verstappen și Hamilton împart prima poziție în clasamentul piloților, cu câte 369.5 puncte. La constructori, Mercedes s-a desprins față de Red Bull. Nemții au 587.5 puncte, iar Red Bull Racing are 559.5 puncte, după ce Sergio Perez a abandonat în Arabia Saudită.

Olandezul dezamăgit Verstappen a terminat pe poziţia secundă, podiumul fiind completat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes). Pe 4 s-a clasat surprinzător Esteban Ocon de la Alpine Renault, Daniel Ricciardo de la McLaren Mercedes a terminat al 5-lea, Pierre Gasly a condus Alpha Tauri-Honda pe 6, iar cuplul de la Ferrari Charles Leclerq si Carlos Sainz Jr a trecut linia de sosire pe 7 și respectiv 8.

Din anul 1974 nu s-a mai întâmplat ca doi șoferi să fie la egalitate în fruntea clasamentului înainte de ultima cursă, situațe extrem de atrăgătoare, pasionantă și spectaculoasă pentru împatimiții fenomenului, pentru public și mass media automobilistică.