Eintracht Frankfurt a câștigat finala Europa League în fața Glasgow Rangers, Ianis Hagi absent

Finala Europa League de miercuri, 18 mai 2022 a fost una extrem de disputată, cele două echipe, Eintracht Frankfurt și Glasgow Rangers, lăsând și ultimele picături de energie și chiar sânge pe terenul stadionului Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla.

Eintracht, fără prea mari vedete în lot și clasată doar pe locul 11 în Bundesliga, s-a calificat în ultimul act clasându-se prima din grupa D, cu 12 puncte, urmată de Olympiakos, Fenerbahce si Antwerp. În optimi, a trecut de Betis Sevilla cu emoţii, după 2-1 în deplasare şi 1-1 acasă (după prelungiri), în sferturi a eliminat-o uimitor pe FC Barcelona, scoruri 1-1 acasă şi 3-2 în deplasare, iar în semifinale a scos-o din cursă pe West Ham United, după 2-1 în deplasare şi 1-0 acasă.

Rangers au plecat din grupa A, cu Olympique Lyon, Sparta Praga și Brondby, terminând pe locul secund, cu 8 puncte.

În optimi, Rangers a trecut de Steaua Roşie, cu 3-0 acasă şi 1-2 în deplasare, în sferturi a eliminat-o pe Braga, după 0-1 şi 3-2, după prelungiri, pentru ca în semifinale să mai elimine o echipă germană, pe RB Leipzig, după 0-1 în deplasare şi 3-1 acasă. Campioana Scoţiei a fost nevoită să joace şi un baraj pentru calificarea în optimi, eliminând puternica echipă germană Borussia Dortmund, după 4-2 în deplasare şi 2-2 acasă, după cum scrie hotnews.ro

Rezultat decis de loteria penalty-urilor

Scoțienii au deschis scorul prin Aribo în minutul 62 al celei de-a doua reprize, dar nemții au revenit imediat, Borre egalând în minutul 70, conform Eurosport.ro

Ambele echipe au avut șansele proprii de a înclina balanța în favoarea lor, dar până la urmă nu s-a mai marcat în timpul regulamentar de joc, ajungându-se în prelungiri și mai apoi la penalty-uri.

Germanii au avut nervii mai tari și s-au impus cu 5-4, prin marcatorii Lenz, Hrustic, Kamada, Kostic si Borre, de cealaltă parte transformând loviturile de departajare Tavernier, Davis, Arfield și Roofe, în timp ce experimentatul galez Aaron Ramsey, fost și pe la Arsenal sau Juventus, a fost singurul care a ratat execuția, trimițând slab, în piciorul portarului Kevin Trapp.

Astfel, Eintracht a reușit să-și treacă în palmares al doilea trofeu în această competiție, tocmai în anul 1980 câștigând Cupa UEFA. Adversarii Rangers au pierdut a 2-a finală din istorie, după cea din 2008, în care scoțienii au fost învinși de Zenit Sankt Petersburg, cu scorul de 2-0.

Eintracht este prima formație din Germania care cucerește trofeul după o pauză de 25 de ani. Schalke 05 se impunea în Cupa UEFA în 1997, tot după penalty-uri, contra lui Internazionale Milano.

Ianis Hagi absent din finala Europa League

Românul Ianis Hagi a fost marele absent al celor de la Glasgow Rangers în finala cu Eintracht Frankfurt din Europa League. Acesta nu a mai jucat de la începutul anului, când a suferit o accidentare gravă și a recunoscut că e frustrant să nu poată evolua într-un asemenea meci, dar a subliniat că este extrem de fericit pentru colegii săi și pentru club în general, menționează Eurosport.ro

Ianis s-a deplasat însă la Sevilla și i-a încurajat de la fața locului pe coechipierii săi. Românul a acordat un scurt interviu pentru Sky Sports înainte de meci, în care nu și-a ascuns frustrarea că nu poate fi pe teren, dar în același timp a transmis că a fost foarte bucuros pentru că formația sa a fost în finala pentru un trofeu european.

Sursa foto principala: Facebook/ Eintracht Frankfurt