Verstappen ia Marele Premiu de Formula 1 al SUA și rămâne primul în clasamentul general

Max Verstappen și Lewis Hamilton au făcut un spectacol pe măsura așteptărilor în Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii, pe parcursul a celor 56 tururi de pistă. Olandezul a plecat din pole position, dar a fost depășit de Hamilton imediat, la primul viraj de pe “Circuit of the Americas” din Austin.

În turul 11, Verstappen a intrat devreme la boxe, a schimbat cu pneuri hard și a revenit pe pistă pe locul 5, după doar 3 tururi depășindu-l pe Hamilton, care intrase la râdul său la boxe. Ulterior, în turul 38, britanicul și-a schimbat pneurile și a revenit pe circuit pe locul 2.

În finalul cursei, Verstappen a pierdut ceva timp până când Mick Schumacher s-a ferit din fața lui, după ce olandezul s-a plâns că este încurcat, iar Hamilton a fost la mai puțin de o secundă de a-l depăși.

Liderul clasamentului din Formula 1 a rezistat însă, trecând primul linia de sosire cu un timp final de 1:34:36.552 și obținând astfel a opta victorie în cele 17 curse disputate în actualul sezon. Max Verstappen are 12 puncte avans față de Lewis Hamilton, care s-a clasat doilea în Marele Premiu al SUA. Pdoumul a fost completat de mexicanul Sergio Perez, al doilea pilot de la Red Bull Racing,

În acest sezon de Formula 1 mai sunt de disputat 5 etape, următoarea fiind programată peste 2 săptămâni, în Mexic, anunță eurosport.ro.