Trofeul Europa League 2021 se dispută între Manchester United și Villarreal

Aseară s-au jucat și retururile semifinalelor Europa League, echipele care merg în finala competiției de la Gdansk, pe 26 mai fiind Manchester United, revenită în acest ultim act după triumful din 2017 și Villarreal, în premieră în finală după ce a ratat accederea în 3 rânduri, în 2004, 2011 și 2016.

Cotată cu prima șansă la câștigarea Europea League încă din startul fazelor eliminatorii, Manchester United a trecut în semifinală de AS Roma cu scorul general de 8-5, mai ales datorită victoriei din turul de pe Old Trafford, scor 6-2, duble ale lui Bruno Fernandes și Edinson Cavani, Pogba și Greenwood marcatori pentru gazde, italienii punctând prin Pellegrini și Dzeko, pentru un înșelător 1-2 la pauză. Deși englezii au fost clar mai valoroși, mai inspirați și mai pragmatici, este de notat că antrenorul Romei Paulo Fonseca a fost forțat să efectueze toate schimbările permise de regulament, 3 întreruperi ale jocului, încă din prima repriză Veretout, Pau Lopez și Spinazzola părăsind terenul accidentați. Oboseala, lipsa de concentrare și carențele defensive ale romanistilor au dus la un scor fluviu în favoarea Diavolilor Roșii săptămâna trecută, returul urmând a fi doar o simplă formalitate.

Deplasarea de pe Stadio Olimpico nu a fost însă atât de ușoară pentru elevii lui Ole Gunnar Solskjaer, AS Roma fiind somată de suporteri, presă și conducători să-și respecte onoarea, tricourile și culorile giallo-rossi, chiar dacă diferența de 4 goluri din tur era clar că nu putea fi egalată decât printr-o minune. Gladiatorii au făcut un meci bun, au dat dovadă de atitudinea potrivită au pus pasiune și înflăcărare încă de la început, dar neșansa și forma deosebită a portarului De Gea au făcut ca scorul să se păstreze egal la 0. O noua accidentare a lui Smalling de la Roma a survenit în minutul 30, sub forma parcă a unui blestem, ridicând victimele nefericiților din această dublă manșă la 5. A marcat până la urmă tot Manchester United pe final de primă repriză prin vârful uruguaian Cavani, dar Roma a reacționat frumos, nemaiavând ce pierde și întorcând rezultatul la 2-1 prin Dzeko și Cristante, în primele 15 minute ale reprizei secunde.

Urmează un forcing pasional și De Gea are nevoie și de noroc pentru a nu mai primi cel puțin 2 goluri din partea italienilor care au atacat în valuri, până la egalarea lui Cavani, la 2, pe contraatac, pentru îndepărtarea oricărei speranțe romaniste la calificarea în finală. Debutantul polonez de la Roma Primavera Zalewski, intrat în locul lui Pedro prinde un voleu ucigător din interiorul careului în minutul 83 și devierea lui Telles ricoșează în poartă pentru un 3-2 frumos, ambițios și cu capul sus, dar trist din cauza accesului interzis în faza supremă pentru singura echipă italiană prezentă in fazele superioare ale competițiilor europene. Se întrevăd însă orizonturi la fel de frumoase și competitive, clubul tocmai anunțând în cursul săptămanii acordul cu “The Special One” Jose Mourinho din vara lui 2021.

Pe Manchester îi așteaptă în finală chiar “domnul Europa League”, antrenorul Unai Emery cuceritor al 3 trofee ale competiției cu FC Sevilla între 2014-2016 și prezent în alte 2 în 8 ani, fost și la Arsenal Londra de care a trecut în semifinală alături de al său Villarreal. Fără vedete sau alte elemente de marketing ale acestui sport, echipa din orașul cu același nume din regiunea spaniolă Valencia practică un fotbal combinativ, serios și eficient trecând de adversari cu renume cum au fost Dinamo Zagreb, Dynamo Kiev și FC Salzburg. În turul semifinalei de pe El Madrigal, au avut 2-0 in prima jumătate de ora a partidei cu Arsenal, marcatori Trigueros și Raul Albiol, londonezii marcând și ei din penalty prin Nicolas Pepe în minutul 78. Scor final 2-1, un avantaj apărat cu dinții pe tot cuprinsul returului de la Londra în care spaniolii au făcut un joc de deplasare, cu plecări pe contre, compact, cedând posesia gazdelor care aveau neapărată nevoie de a marca. Arsenal și-au arătat limitele din Premier League, acolo unde ocupă în prezent locul 9, cu 4 etape înainte de final, au atacat mult, dar au realizat puține, tânărul manager Mikel Arteta înclinându-se planului tactic superior al conațtionalului Emery.

Am fost totuși destul de aproape de a avea și în finala Europa League, un duel britanic al orașelor Londra-Manchester, ca în Champions League, dar Villarreal se anunță o nucă tare pentru galonații Manchester United și credem cu tărie că va marca și vom avea spectacol total în ultimul act al competiției, în Polonia.