Serie A – etapa XXXVII, penultima rundă a sezonului în Italia

Penultimul weekend italian ne-a oferit din nou goluri multe, greșeli de arbitraj în derby-ul campioanelor, fostă și actuală, erori care dovedesc ca sistemul VAR nu e perfect, dar și un frumos derby della Capitale, câștigat de echipa gazdă, spre atenta și speciala supravaghere a lui Mourinho.

• Sâmbătă 15 mai 2021

Genoa 3 – 4 Atalanta

Atalanta își păstrează locul secund în clasament în spatele lui Inter, acontând cele 3 puncte din deplasarea cu Genoa încă din prima repriză a meciului, după cele 3 goluri marcate de Zapata, Malinovskiy și Gosens, completate imediat de 1-4 semnat de Pasalic în minutul 51. Shomurodov redusese diferența pentru gazde, 1-3, iar Pandev din penalty și din nou Shomurodov au dat anumite emoții pe final bergamascilor lui Gasperini, scorul final fiind însă 3-4. Ballardini rămâne cu a sa Genoa pe locul 14, cu 39 de puncte, iar Atalanta confirmă forma excelentă, ascensiunea fenomenală din ultimii ani și stilul ofensiv ultra eficient, pregătindu-se de un nou sezon fructuos de Champions League, dar nu ca Dinamo al nostru…

Spezia 4 – 1 Torino

Spezia Calcio se salvează matematic de la retrogradare prin victoria contra unei contracandidate la acest obiectiv, urcând pe locul 15 cu 38 de puncte. AC Torino cade pe 17 cu 35 de puncte, la 4 puncte de Benevento pe locul 18, ambele echipe mai având de disputat 2 meciuri, Toro 1 restanță plus ultima etapă, iar elevii lui Filippo Inzaghi, meciul 37, duminică și ultima etapă. Atenție, acea ultima etapă reprezintă înfruntarea directă intre cele 2. Golurile de sâmbătă au fost marcate de Saponara, Nzola x 2 și Erlic, respectiv Andrea Belotti, din lovitură de pedeapsă, în minutul 55. În tur, a fost înregistrată o remiză albă.

Juventus 3 – 2 Inter Milano

Fosta campioană în 9 rânduri Juventus urcă temporar pe locul 4 de Champions League până la meciul lui Napoli de duminică. Am avut de urmărit un duel cu cântec contra actualei deja campioane Inter Milano, meci în care erorile de arbitraj, cu și fără VAR, faulturile și eliminările au cam luat fața fotbalului, poate nu întâmplător Juve ieșind învingătoare. Arbitrul Calvarese nu vede faultul interistului Darmian la Chiellini în minutul 22, dar este chemat la vizionarea VAR și acordă în ultimă instanță penalty. Cristiano Ronaldo greșește inițial, dar înscrie pe rebound pentru 1-0. După 12 minute, Lautaro Martinez cade în careu atins ușor de fundașul De Ligt, lovitura de la 11 metri fiind acordată din nou de VAR, iar Lukaku egalează la 1. Cuadrado face un meci mare și punctează pentru 2-1 în minutul 48, iar uruguayanul Bentancur este eliminat doar la protestele adversarilor, după ce îl blochează pe Lukaku din drumul spre gol, fază nesancționată inițial de conducătorul jocului. Acesta din urmă ezită încă o dată la duelul Lukaku – Chiellini prin care fundașul juventin introduce mingea în proprie poartă. Calvarese acordă fault în atac, apoi monitorul VAR îi schimbă părerea și autogolul devine valabil, pentru că vinovat este scos nefericitul Chiellini. 2-2 până în minutul 94 al prelungirilor când același columbian Cuadrado beneficiază de generozitatea arbitrului obținând un alt penalty transformat tot de el pentru scorul final de 3-2.

AS Roma 2– 0 Lazio

Paulo Fonseca câștigă în sfârșit un meci contra unei echipe mai bine cotate a campionatului, dedicând suporterilor această victorie frumoasă în ultimul lui derby al capitalei, generând și aprecierea viitorului antrenor al Romei, Jose Mourinho. Omul meciului a fost atacantul Edin Dzeko care a pasat pentru primul gol al lui Mkhitaryan și care a hărțuit constant apararea lazială din care nu a lipsit românul Radu Ștefan. Cel mai galonat fotbalist al derby-ului, spaniolul fost la Barcelona și Chelsea Pedro a închis tabela pentru 2-0 în minutul 78, printr-un șut precis din afara careului, după ce a intrat în teren in locul căpitanului Pellegrini. S-a remarcat din nou pentru Roma și tânărul de la Primavera Ebrima Darboe, care nu a mai ieșit din primul 11 după returul semifinalei din Europa League cu Manchester United, aducând mijlocului echipei echilibru, forță și verticalizare în ciuda vârstei de nici 20 de ani. La Lazio, autorul a 20 de goluri până acum în actualul campionat, Ciro Immobile, a alergat fără succes, iar fundașul central Acerbi a fost eliminat pe final de meci, schimbând priviri neplăcute cu propriul antrenor Simone Inzaghi.  Speranțele erau mai mari, gândurile zburau catre Champions League, dar Inzaghi trebuie să se mulțumească doar cu locul 6 și accederea în Europa League, în speranța prelungirii contractului scadent din partea partea președintelui Claudio Lotito.

• Duminică 16 mai 2021

Fiorentina 0 – 2 Napoli

Echipa lui Gattuso revine pe locul 3 în clasament grație victoriei tensionate de la Florența, prin reușita lui Insigne, autor a încă 2 bare, dar și prin golul marcat de Zielinski. Napoletanii ajung astfel la cota 102 goluri marcate în actualul sezon, iar căpitanul Insigne atinge un maxim personal de 19. Gestionând foarte bine această ultimă grea deplasare și dovedind o calitate superioară față de adversar, Napoli nu mai are decât un pas ușor de trecut acasă pe Maradona, contra Hellas Verona, în ultima etapă, pentru a participa din nou în Liga Campionilor. Fiorentina lui Iacchini se mulțumește cu un loc 13, fără pretenții deosebite. În tur, pe 17 ianuarie, s-a înregistrat un neverosimil 6-0 pentru Napoli, prin dubla lui Insigne și alte puncte marcate de Demme, Lozano, Zielinski și Politano.

Benevento 1 – 1 Crotone

Lapadula deschide scorul pentru Benevento în minutul 13, iar 11 minute mai târziu Golemic este eliminat de la Crotone, totul părând sigur și tranșat în favoarea gazdelor, care se agață din răsputeri de șansele matematice de a prinde locul 17 salvator. Simy nu îi ajută deloc pe băieții lui Filippo Inzaghi egalând la 1 în minutul 93, chiar dacă băieții lui Serse Cosmi sunt deja în serie B. Benevento așteaptă cu interes restanța lui Toro contra Lazio -ului fratelui Simone Inzaghi, dar trebuie să și învingă in duelul direct Benevento – Torino din ultima etapă. Așa ca lupta pentru evitarea retrogradării se va da până la final de campionat, dacă nu până în prelungirile acestuia.

Udinese 0 – 1 Sampdoria

Meciul de mijlocul clasamentului de pe stadionul Friuli dintre Udinese și Sampdoria a fost decis de penalty-ul transformat de veteranul Quagliarella, care ajunge astfel la cota 12 goluri marcate în acest sezon. Doria a primit cele 3 puncte și în tur, în urma rezultatului de 2-1, goluri înscrise de Candreva și Torregrossa, respectiv De Paul.

Parma 1 – 3 Sassuolo

Echipa lui Chiricheș titular tot meciul bate la Parma și speră până în ultima rundă să prindă locul 7 care duce în preliminariile Europa Conference League, loc deținut în prezent de Roma, cu 61 de puncte, 2 mai mult decât trupa lui Roberto De Zerbi. Golurile au fost marcate de Locatelli din penalty, respectiv egalizatorul Bruno Alves în prima repriză, Defrel și Boga oferind avantajul oaspeților în partea secundă. Parma merge spre B de pe ultimul loc, după ce a detronat-o pe Crotone.

Milan 0 – 0 Cagliari

AC Milan obține duminică seară doar un egal alb și fricos acasă cu deja salvata de la retrogradare Cagliari, rămânând pe locul 3 cu același număr de puncte 76 ca Napoli pe 4, cu unul mai mult decât locul 5 Juventus. Ultima etapă devine astfel decisivă pentru stabilirea ocupantelor pozițiilor de Champions League, Milan trebuie să învingă la Bergamo, caz în care ar urca pe 2, Juve merge la Bologna, iar Napoli primește acasă pe Verona.

• Luni 17 mai 2021

Verona 2 – 2 Bologna

Later edit: goluri marcate de Faraoni și Kalinic, respectiv De Silvestri și Palacio. Verona pe locul 10, cu 44 de puncte, Bologna pe 11, cu 41 de puncte.