Serie A, etapa XXXV atipică Italiei, cu multe goluri și victorii ale oaspeților

S-au marcat 39 de goluri unul mai frumos decât celălalt în etapa campionatului italian desfășurată weekendul tocmai încheiat, cu 3 runde înainte de final și cu pregătirile pentru EURO 2020/21 în toi. Oaspeții au triumfat în 5 partide, gazdele au învins de 3 ori, iar 2 confruntări s-au terminat la egalitate 1-1, X în purul stil italian.

• Sâmbătă 08 mai 2021

Spezia 1 – 4 Napoli

Oaspeții înving fără probleme Spezia prin golurile marcate de Zielinski, Osimhen x 2 și Lozano și urcă pe locul 4, de Champions League, cu 70 de puncte. Piccoli marchează pentru gazde reușita de onoare, după 0-3 la pauză, la o bâlbâială în careul napoletan și cad pe ultimul loc salvator, 17, la 3 puncte de 18 ocupat de Benevento. Urmează 3 runde de foc pentru ambele echipe, cu ambiții dar si bugete opuse. În tur, a fost surpriză mare sub Vezuviu, Spezia bătând 1-2 dupa ce Petagna deschisese scorul pentru elevii lui Gattuso, toate reușitele fiind realizate în cea de-a doua repriză.

Udinese 1 – 1 Bologna

Orsolini egalează din penalty pentru egalul Bolognei la Udine pe final de joc, după ce De Paul adusese avantajul gazdelor încă din minutul 23. Cele 2 echipe au același număr de puncte și doar golaverajul îi situează pe Udinese pe loc superior 10 față de 11-le ocupat de squadra lui Sinisa Mijajlovic. Tot egal și în tur, 2-2, cu egalarea adusă de rezerva Arslan pentru trupa lui Luca Gotti în prelungiri.

Inter 5 – 1 Sampdoria

Deja campioana Inter își respectă blazonul și bate 5-1 pe Sampdoria lui Claudio Ranieri urcându-și zestrea la 85 de puncte. Oaspeții nu au mari pretenții ocupând un calduț loc 9, cu 45 de puncte. Au marcat pentru gazde Gagliardini, Alexis Sanchez x2, Pinamonti și Lautaro Martinez din penalty, pentru Samp răspunzând Keita Balde pentru 2-1. Antonio Conte a făcut loc în teren pentru multi jucători netitulari de obicei sau care au acumulat minute puține pe parcursul campionatului, cum sunt veteranul Ranocchia, Vecino, Gagliardini sau chiar Alexis Sanchez, iar la pauză ne bucurăm și de apariția românului Ionuț Radu între buturi , în locul titularului de drept Handanovici. În turul de pe 3 ianuarie, Candreva și Balde au punctat pentru 2-0 în prima repriză, reușita lui De Vrij, neaducând niciun punct pentru interiști.

Fiorentina 2 – 0 Lazio

Altă dată o confruntare de cupe europene, meciul serii de sâmbătă i-a pus față în față pe Fiorentina, cu o mare nevoie de puncte pentru a sta departe de pericolul subsolului și pe Lazio Roma, aflați undeva pe locul 6, neștiind dacă să mai spere la Champions, să se alăture disputei cu ceilalți, sau să securizeze poziția de Europa League, pândită de rivalii AS Roma de pe 7. Indecizia le-a fost suprinsă de toscanii florentini ai lui Giuseppe Iacchini, care au făcut un meci bun, compact și echilibrat, atât in defensivă prin portarul Dragowski și fundașul Pezzella, cât și pe atac, prin valorosul vârf Vlahovic, autor al unei duble cu rezonanțe de transfer-la-o-echipă-mare-în-viitorul-apropiat. Întreaga Fiorentină este așteptată să crească și să se implice mai mult în prima parte a clasamentului sezonului următor.

• Duminică 09 mai 2021

Genoa 1 – 2 Sassuolo

Echipa lui Chiricheș Sassuolo e angrenată serios în lupta pentru poziția a 7-a care ar duce în Conference League, deținută în prezent de viitoarea Roma a lui Mourinho. Victorie 2-1 în deplasarea de la Genoa și diferența dintre cele 2 echipe rămâne de doar 2 puncte. Marcatori pentru oaspeți Raspadori și Berardi, în timp ce genovezii au punctat prin Zappacosta și căzând astfel pe 14, cu 36 de puncte. Pe 6 ianuarie, Boga și același Raspadori au inscris pentru Sassuolo, Shomurodov pentru Grifon, înregistrându-se același scor, 2-1.

Benevento 1 – 3 Cagliari

Duelul pentru evitarea nisipurilor mișcătoare ale Serie A dintre ocupanta locului 18 și cea a locului 17 a adus câștig de cauză tot oaspeților, parcă mai motivați, mai experimentați și mai valoroși la acest nivel. Cagliari-ul lui Semplici au deschis repede scorul chiar în minutul 1 al jocului prin Lykogiannis, dar elevii lui Filippo Inzaghi au egalat prin Lapadula după mijlocul primei reprize. Pavoletti în minutul 64 și Joao Pedro în 93, au înclinat balanța către sarzi, care urcă 1 loc pe 16 cu 35 de puncte. Benevento rămâne pe loc și speră la salvare doar teoretic, jocul neajutând-o insă la mai mult. Răzvan Marin a jucat aproape tot meciul, fiind înlocuit în minutul 88 cu fundașul Rugani.

Parma 2 – 5 Atalanta

Parma neconvocaților români Mihăilă și Man pierde acasă la scor cu Atalanta, dar își marchează norma obisnuită în multe rânduri de 2 goluri pe meci prin Brunetta și Sohm. Bergamaschi ofensivi ai lui Gasperini urcă pe 2 în clasament, înscriind de 5 ori în poarta nefericitului Sepe prin Malinosvkiy, Pessina, Muriel x 2 și Miranchuk și se pregătesc pentru un nou sezon de top în Champions League. D Aversa are deja bagajele făcute pentru Serie B, urmând a da explicații patronului american Tanner Krause pentru sezonul ratat, în ciuda dorinței de performanțe dar mai ales a investițiilor destul de ridicate în echipă.

Verona 1 – 1 Torino

Gazdele fără obiectiv de pe locul 10 îi încurcă pe Torino, carora le-ar fi folosit din plin 3 puncte în urma deplasării de la Verona. Se termină egal 1-1, marcatori Dimarco și Vojvoda, în ultimele 5 minute ale partidei și Toro transpiră mult pentru fiecare punct care să-i salveze de emoții, în prezent pe 15, cu 35 de puncte la final de etapă a 35-a.

AS Roma 5 – 0 Crotone

După o primă repriză albă, gazdele de la Roma se dezlanțuie după pauză și marchează de 5 ori în poarta lanternei Crotone, folosind și ei multe rezerve și jucători de la Roma Primavera. Pellegrini x 2, Mayoral x2 și Mhktaryan vor să demonstreze viitorului antrenor că își merită locul în echipă sau că au nevoie de stabilitatea concretizării împrumuturilor și pentru la anul. Paulo Fonseca rămâne motivat pe ultimele sale 3 partide ca antrenor al capitolinilor, dând dovadă de un rar profesionalism și având numai cuvinte de laudă in legătură cu iminenta venire a lui Jose Mourinho. Rănile înfrângerii din dubla cu Manchester United din semifinala Europa League nu s-au șters dar viața merge înainte, mai ales în fotbal, unde întotdeauna va exista meciul următor sau mult dorita revanșă.

Juventus Torino 0 –3 AC Milan

Ce meci frumos și încărcat de ambiție și rivalitate am avut de urmărit pe Allianz Stadium din Torino între legendarii oponenți Juventus și AC Milan. Gazdele au practicat același joc încâlcit și ineficient ca pe întregul parcurs al sezonului, sub comanda lui Andrea Pirlo, iar Diavolul Milanez a avut o evoluție frumoasă, cu posesie și realizări deosebite în atac, la fel, o încununare a anului destul de bun reușit de către elevii lui Stefano Pioli. Cristiano Ronaldo și Morata nu s-au prea văzut pentru primii, Chiellini a părut pentru prima dată în viață obosit și îmbătrânit, lasând loc unor mai inspirați și mai tineri milanezi care au deschis scorul în start de repriză secundă prin Diaz, apoi au ratat un penalty prin Kessie, urmând să înlature emoțiile în privința câștigatoarei prin Rebic și Tomori. Nimic notabil din partea lui Zlatan Ibrahimovici, înlocuit în minutul 66 de marcatorul Rebic. Sub privirile emoționate ale lui Paolo Maldini, dar și a juventinilor Buffon și Bonnucci din tribune, Milan urcă pe 3, la 3 lungimi în spatele Bătrânei Doamne, care coboară pe 5, depașită de Napoli. Mai sunt 3 etape și suntem siguri că Juve va face tot posibilul sa prindă loc de Champions. Oricum, scaunul lui Pirlo se clatină, conducerea e nemulțumită, seria de 9 scudetti bianco-neri fiind uitată iar visul european abandonat. Să vedem ce se va alege și de CR7…