Serie A-etapa XXXIV: Inter Milano devine noua campioană a Italiei

Cu 4 etape înainte de finalul Campionatului Italiei, încep să se întrevadă atât locurile fruntașe cu acces în cupele europene, cele de mijloc fără pretenții și emoții, dar și nefericitele squadre care vor merge în Serie B

• Sâmbătă 01 mai 2021

AC Milan 2 – 0 Benevento

Rossonerii revin pe locul 2, cel puțin până la meciurile contracandidatelor la podium, dar nu mai speră la scudetto ci doar la o clasare cât mai sus, pentru locurile de Champions League. Victorie importantă pentru atingerea acestui obiectiv, 2-0 cu Benevento prin marcatorii Calhanoglu, în start-ul primei reprize, și Theo Hernandez, la mijlocul celei de-a doua. Zlatan Ibrahimovic încearcă multe dar nu marchează, bifând însă recordul de a întâlni a 100-a echipă în întreaga carieră. Oaspeții de pe San Siro și-ar fi dorit măcar 1 punct de la această deplasare fiind încă în luptă directă pentru evitarea retrogradării cu Torino, Cagliari și chiar Spezia. Urmează și niște întâlniri directe între aceștia, așa că antrenorul lui Benevento, celebrul Filippo Inzaghi își va încorda mușchii pentru finalul de sezon cu echipele de talia sa.

Crotone 0 – 2 Inter

Aproape campioana Inter Milano folosește cea mai bună echipă pe terenul ultimei clasate si demult retrogradata Crotone, nu face un meci mare dar își câștigă punctele în a doua repriză prin golurile marcate de Eriksen și Hakimi. Lipsește 1 punct până la acontarea titlului, dar echipa milaneză poate fi matematic considerată campioană dacă Atalanta nu bate la Sassuolo. Cu o apărare de fier, cu un marcator de forță în persoana belgianului Romelu Lukaku, autor a 21 de goluri până acum, cu un joc de puține ori strălucitor dar foarte eficient, Interiștii merită titlul după 11 ani de pauză, artizanul fiind chiar cel care a inițiat dominația juventină acum 9 ani, antrenorul de 51 de ani născut la Lecce Antonio Conte.

Gazdele au deja făcute bagajele pentru eșalonul secund încă din iarnă.

Verona 1 – 1 Spezia

Veronezii își consolidează poziția a 10-a în clasament fără să-și dorească prea multe în plus de la etapele rămase din sezonul 2020-2021. Conduc acasă pe Bentegodi cu 1-0 din minutul 46 prin reușita lui Salcedo, dar Saponara egalează pentru Spezia cu 4 minute înainte de scurgerea timpului regulamentar. Poate fi un punct măreț pentru Vincenzo Italiano, antrenorul oaspeților, care se poate apropia de nisipurile mișcătoare dacă nu este atent pe final de retur. Verona a triumfat în tur în deplasare cu 0-1, dar acum s-a relaxat voit sau din lipsă de motivație.

• Duminică 02 mai 2021

Lazio 4– 3 Genoa

La câteva puncte de locul 4 de Champions League, lazialii încep foarte bine partida cu Genoa și marchează prin vârfurile Correa și Immobile, din penalty pentru un 2-0 liniștitor dar întotdeauna periculos, la pauză. Tot echipa din capitală se dovedește eficientă și după interval punctând încă de 3 ori, în propria poartă pentru 2-1 prin Marusic, dar apoi relaxându-se din nou prin Luis Alberto și Correa, în decurs de doar 10 minute. 4-1 și punctele par a avea un destinatar clar până în minutele 80-81 când Genoa revine nesperat prin penalty-ul transformat de Scamacca și 4-3 -ul realizat de Shomurodov. Minunea nu se produce, dar meciul a oferit un spectacol pe cinste pentru microbiștii neutri. Genoa rămâne pe locul 13 cu 36 de puncte. În tur am avut un X clasic, 1-1, goluri marcate de Destro și Immobile, în prezent pe locul 3 în clasamentul goalgetterilor cu 19 reușite.

Bologna – Fiorentina

Hattrick-ul lui Rodrigo Palacio pentru egalurile la 1, la 2 și la 3 a fost suficient pentru ca Bologna lui Mihajlovic sa obțină punct acasă contra Fiorentinei, aceasta din urmă preluând conducerea de fiecare dată și încheind meciul la egalitate 3-3. Pentru trupa oaspete a lui Iachini au marcat Vlahovic în 2 rânduri și Bonaventura, punctul de astăzi menținând echipa toscană pe 14 cu 35 de puncte, la doar 4 lungimi de zona minată. Bologna pe 12 cu 39 de puncte. Turul de pe 3 ianuarie a consemnat un sec 0-0.

Napoli – Cagliari

Napoli-ul lui Gattuso pierde un tempo în lupta pentru locurile de Champions fiind egalat de Cagliari în minutul 94, aceasta din urmă obținând 1 punct prețios pentru lupta la retrogradare. Totuși, baieții antrenați de Leonardo Semplici mai au de tras pentru a râmâne în primul eșalon, locul 16, la 1 punct de 18, cu un Torino cu 2 meciuri mai puțin pe 17, neinsemnând nici pe departe salvarea mult dorită.

Sassuolo – Atalanta

Meci greu pentru Atalanta în deplasarea de la Sassuolo mai ales din cauza eliminării portarului titular Gollini în minutul 23. Bergamascii deschid totuși scorul prin Gosens 10 minute mai târziu și în 10 oameni. Sunt egalați prin penalty-ul lui Berardi în startul reprizei secunde, apoi Sassuolo rămâne și ea în 10, pe final Consigli blocând o lovitură de la 11 metri executată de Muriel. Astfel, Atalanta urcă pe locul 2, la 13 puncte în spatele lui Inter, care devine matematic noua campioană a Italiei, încheind hegemonia de 9 ani a lui Juventus Torino.

Udinese – Juventus

Aflați la mijloc de clasament, fără obiective deosebite, gazdele din Udine încep bine partida contra Juventus-ului lui Pirlo deschizând repede scorul prin Molina, în minutul 10. Torinezii joacă în nota întregului sezon, fără fantezie, substanță și motivație oarecum, reușind însă întoarcerea rezultatului pe final de joc, prin dubla lui Cristiano Ronaldo, primul din nelipsitul penalty. Portughezul se detașează în fruntea marcatorilor din Italia cu 27 de goluri, dar Batrâna Doamnă trebuie să se mulțumească cu locul 3 momentan, cu același număr de puncte, 69, ca locul 2 Atalanta și Milan-ul de pe 4. Napoli pândește în continuare de pe 5 cu 67 de puncte.

Sampdoaria – AS Roma

Șifonată serios după turul semifinalei de Europa League cu Manchester United, 6-2, după 1-2 la pauză, Roma pornește ezitant, obosită și apatică partida de campionat contra Sampdoriei lui Ranieri. Joacă titulari ambii atacanți folosiți prin rulaj pană acum Dzeko și Mayoral, dar marchează primii tot genovezii chiar înainte de pauză prin Adrien Silva. Problemele lui Paulo Fonseca se accentuează odată cu dublarea avantajului gazdelor prin Jankto în minutul 60, dar mai ales prin penalty-ul ratat puțin mai târziu de Dzeko. Se vorbește intens de negocierile cu fostul antrenor de la Juve și Napoli Maurizio Sarri pentru noul sezon, noul patron Dan Friedkin fiind foarte nemulțumit de jocul prestat dar mai ales de spectrul necalificării nici măcar în Europa League la final de campionat. Sunt acum 9 puncte față de locul 6, rivalii eterni de la Lazio.

• Luni 03 mai 2021

Torino – Parma

AC Torino are 2 meciuri mai puțin situându-se pe locul 17, cu 31 de puncte, înaintea partidei cu Parma, deci are motive întemeiate de a spera să învingă Parma în ultimul meci al etapei, dar mai ales să se salveze de la retrogradare. Benevento e pe 18 tot cu 31 de puncte, dar Torino se poate distanța decisiv.

De notat sărbatoarea milaneză din Piazza del Duomo, în centrul orașului Milano, plină de suporteri fericiți chiar în primele zile după relaxarea restricțiilor anti-covid în Italia. Internazionale Milano câștigă cel de-al 19-lea scudetto din istoria clubului și ne bucurăm de renașterea și revenirea la viață, nebunia și speranța, fericirea și delirul tifossi-lor, ținuți departe de stadioane, acțiuni ce sperăm că nu vor avea efecte pandemice deosebite.