Serie A, etapa XXXI: Parma pierde la Cagliari, după ce avut dublu avans în două rânduri; românii marcatori

Sâmbătă seară am fost martorii unui meci de infarct între echipele românilor noștri, Răzvan Marin la Cagliari Calcio, respectiv Mihăilă și Denis Man pentru Parma. Ne aflăm în etapa XXXI și prezentul duel însemna de fapt una dintre ultimele șanse ale combatantelor, aflate pe locurile 18 și 19 ale campionatului, de a prinde ultima poziție salvatoare, cea cu numărul 17, ocupată de AC Torino.

Parma a început mai bine deplasarea din capitala Sardiniei, fundașul stânga Pezzella deschizând scorul repede în minutul 5, în urmă unui șut superb din afară careului. Squadra condusă de tehnicianul Roberto D’Aversa și-a dublat chiar avantajul în minutul 31, prin extrema Juraj Kucka, dar acest scor s-a dovedit a fi cel mai periculos pentru emiliani pe parcursul acestui sezon extrem de ghinionist, aceștia fiind egalați în numeroase rânduri sau chiar depășiți atunci când au atins borna de 2 goluri în meci. Tradiția s-a păstrat cu precizie și Cagliari a înscris pentru 1-2, după doar 8 minute printr-o lovitură de cap a atacantului Pavoletti.

Dennis Man și-a făcut remarcată prezența pe teren în minutul 59 când a punctat pentru 1-3, reușind al doilea său gol în Serie A, după ce a adus egalarea în partida cu Benevento, scor final 2-2, în urmă cu 2 săptămâni.

Ne bucurăm și pentru Răzvan Marin care a înscris  și el cu o execuție în forță de la 16 metri pentru un intermediar 2-3, după ce a fost servit de Gaston Pereiro, astfel readucând speranțele de a obține un rezultat pozitiv pentru echipa sa. Exact ca în cazul lui Man, și Răzvan se află tot la al doilea său gol în campionatul Italiei, chiar dacă el a facur parte din lotul sarzilor încă de la începutul sezonului.

Cagliari s-a aruncat cu disperare în atac în prelungirile partidei, Gaston Pereiro stabilind egalitatea la 3 în minutul 91, cu un șut imparabil de la 16 metri direct în vinclul porțîi lui Sepe, pasator Răzvan Marin. Valentin Mihăilă, introdus în teren în minutul 46 în locul lui Kucka a fost și el foarte aproape de succes, de cealaltă parte, dar șutul său dintr-o poziție destul de dificilă a fost parat de Vicario. Sarzii au concretizat dominația, dorința de victorie și nebunia parcă inspirată de caracterul coordonatorului de joc Radja Nainggolan în minutul 94, pentru scorul final de 4-3. Ex-parmeggianul Alberto Cerri a fructificat cu capul centrarea din partea aceluiași eficient Pereiro, jucător ofensiv care a intrat în teren în minutul 64 în locul fundașului Daniele Rugani, o mutare riscantă dar mai mult decât ispirată, poate chiar miraculoasă, din partea antrenorului Leonardo Semplici.

Cagliari rămâne în viață și se apropie la doar 2 puncte de locul 17 unde îi găsim pe AC Torino, cu 2 meciuri mai puțin însă. Parma păstrează locul 19 strângând doar 20 de puncte și pare că nu mai poate fi salvată din drumul spre Serie B. Ultimul loc e rezervat pentru Crotone, 15 puncte.

• Cagliari (sistem3-4-3): Vicario; Rugani (Pereiro), Godin, Carboni; Zappa (Lykogiannis), Marin, Nainggolan, Duncan (Simeone), Nandez (Cerri); Joao Pedro, Pavoletti.
  • Parma(sistem 4-3-3): Sepe; Laurini (Busi), Bani, Osorio, Pezzella (Dierckx); Grassi, Kurtic, Brugman;  Kucka (Mihăilă), Man (Valenti), Cornelius (Graziano Pelle).