Serie A, etapa V: Napoli lider solitar, Juve câștigă un meci, într-un final

Campionatul Italiei a programat etapa V-a la mijlocul acestei săptămâni, marți-joi, 21-23 septembrie 2021. S-au consemnat 3 rezultate de egalitate, 3 victorii ale oaspeților si 3 ale gazdelor pentru o simetrie frumoasă și echilibrată, tipică unei culturi fotbalistice foarte tacticizată, bazată pe defensivă și pe obținerea de maximum din fiecare fază, indiferent de locul din teren.

Marți 21 septembrie 2021

Bologna 2– 2 Genoa

Egal la 2 într-un meci în care totul se întâmplă în repriza secundă. Hickey deschide scorul pentru gazdele conduse de Sinisa Mihajlovic în minutul 49, Destro egalează repede după doar 6 minute pentru elevii lui Ballardini, apoi pe finalul tensionat de meci, Arnautovic și respectiv Criscito punctează și ei din penalty în 85 și 89. Portarul lui Genoa Sirigu salvează punctul în prelungiri în fața lui Soriano, iar sârbul de pe banca Bolognei este eliminat pentru proteste. Bologna se află pe locul 8 în clasament cu 8 puncte, iar Genoa este pe 16 cu 4 puncte în 5 etape.

Atalanta Bergamo 2 – 1 Sassuolo

Bergamaschi câștigă acasă grație golurilor marcate de Gosens și Zappacosta, în minutele 3 și 37 din prima repriză, punctul de onoare al lui Sassuolo fiind realizat de Berardi înainte de pauză. Nimic notabil pe tabelă în cea de-a doua repriză, iar Atalanta ajunge pe Milan în clasament, cu 10 puncte, în timp ce echipa lui Chiricheș, rezervă astăzi, ramăne cu 4 puncte, pe locul 14.

Fiorentina 1 -3 Inter Milano

Campioana Inter Milano începe ezitant partida din Toscana vazându-se chiar condusă la pauză de golul lui Sottil din minutul 23. La revenirea de la vestiare, Inter-ul schimbă abordarea și reușește întoarcerea rezultatului prin Darmian și Dzeko, în decurs de 3 minute. Gonzales este eliminat de la Fiorentina și elevii lui Simone Inzaghi mai marchează o dată prin Persisic. Loc 2 bine meritat pentru milanezi, Fiorentina pe 6, cu 9 puncte.

Miercuri 22 septembrie 2021

Salernitana 2– 2 Verona

Gazzetta.it vorbește despre primul punct istoric în Serie A al Salernitanei lui Castori, care obține egalarea cu Verona Calcio în a doua repriză, după ce este condusă de dubla lui Kalinic din minutele 7 și 29 ale meciului. Gendo și Coulibaly aduc punctul emoționant, după ce același croat Kalinic nimerește bara, iar cehul Barak nu reușeste desprinderea. Oaspeții lui Igor Tudor, care au trecut etapa anterioară de Roma lui Mourinho, nu sunt nici ei prea sus în clasament, pierzând puncte mari în această dispută.

Spezia 2– 3 Juventus

Allegri bate greu la Spezia și campionul european Federico Chiesa pare cel mai în formă jucător al torinezilor, cel care pune osul cel mai mult la treabă, restul echipei parcă gândindu-se incă la plecarea vedetei Cristiano la Manchester. Moise Kean deschide scorul dar gazdele întorc neverosimil pentru un 2-1 din altă lume, prin Gyasi și Antiste. Juventinii strâng rândurile după pauză și reușesc prima victorie în campionat, după 5 etape, De Ligt marcând pentru un 3-2 plin de suferință, în fața unei echipe fără pretenții condusă de Thiago Motta.

Cagliari 0– 2 Empoli

Răzvan Marin e titular meci de meci la Cagliari, dar nu poate face nimic în meciul pierdut acasă contra unei contra-candidate la evitarea retrogradării, Empoli, fără a ne hazarda la pronosticuri riscante. Di Francesco și Stulac sunt autorii golurilor marcate de toscanii lui Andreazzolli, iar noul manager al sarzilor, bine cunoscutul Walter Mazzarri, are mult de lucru la o echipa frumoasă a Italiei, venită dintr-o insulă și mai frumoasă.

AC Milan 2– 0 Venezia

Theo Hernandez este cel care deblochează partida Milan-ului de pe San Siro contra Veneziei, intrând în teren în minutul 59, apoi pasând de gol pentru Ibrahim Diaz și mărind chiar el decisiv avantajul gazdelor cu în șut cu stângul în minutu 82. Lagunarii lui Paulo Zanetti nu au contat prea mult pe atac și nu par a avea forța de a rămîne în prima ligă, dar sunt de urmărit și apreciat.

Joi, 23 septembrie 2021

Sampdoria 0 – 4 Napoli

Napoli-ul lui Spaletti bate tot în acest sezon dând de pământ și cu Sampdoria, chiar pe Marassi din Genoa. Sistemul 4-3-3 funcționează, relațiile de joc sunt mai bune decât în vremea lui Gattuso, defensiva este exemplară, cu Manolas și Koulibaly mai buni decât oricând, iar contraatacul este letal, cu Lozano și Insigne, susținându-l perfect pe vârful împins Osimhen. 2 goluri ale acestuia, completate de Fabian Ruiz și Zielinski străpung defensiva nesigură a lui Roberto D’Aversa, amintind de retrogradarea aceluiași antrenor, cu Parma, chiar sezonul trecut. Punctaj maxim de 15 uncte pentru oamenii de sub Vezuviu,  acolo unde vor aștepta vizita lui Cagliari duminică, în timp ce genovezii merg la Torino, pentru meciul extrem de greu cu Juventus.

Torino 1 – 1 Lazio

Toro vrea mult, luptă, se zbate, poate că merită mai mult, dar obține de nenumărate ori foarte puțin din meciurile jucate, fiind egalată deseori pe final, sau din erori care vin contrar cursului jocului. Este cazul și disputei de acasă cu Lazio, când echilibrul este rupt de intrarea lui Marko Pjaca, care marchează cu capul imediat după introducerea lui în teren în a doua parte, apoi mai ratează o ocazie în fața unei Pepe Reina inspirat, de această dată. Oaspeții ies la joc, apărarea torineză rezistă pănă la faultul lui Djidji la Muriqi și Immobile nu irosește ocazia egalului, în prelungiri. Lazio se clasează pe locul 7 cu 8 puncte, iar Torino e pe 9, cu 7 puncte în 5 etape.

AS Roma 1 – 0 Udinese

Jose Mourinho se trezește repede din dușul rece de la Verona din etapa trecută, își montează rapid și eficient jucătorii pe plan moral, rezultatele vazându-se imediat în teren în meciul de pe Stadio Olimpico contra Udinese. Giallo-rossi lovesc de 2 ori bara, apoi reușesc deschiderea scorului prin Tammy Abraham în minutul 36, excelent servit în fața porții de tânăra speranță Calafiori, după o cursă impetuoasă pe stânga. Oaspeții reacționează și simt ca pot obține mai multe din această deplasare, domină partea a doua a meciului dar defensiva Romei rezistă, spre bucuria celor aproape 30,000 de spectatori. Un nou idol atipic se arată în persoana decisivului și muncitorului englez Abraham, care cânta superbul imn al echipei la start, apoi îi cucerește pe pasionalii suporteri capitolini prin muncă, ardoare și efort constant la fiecare balon trimis la sau către zona lui. Roma este pe 4 înainte de Derby della Capitale de duminică, dar din păcate Il Capitano Pellegrini este eliminat pe final și va pierde legendara bătălie a celor 7 coline. Udine este pe 10 cu 5 puncte, urmând a da piept cu Fiorentina acasă, în etapa a VI-a.