Serie A – etapa IV: Juventus -Milan indecis, Allegri furios și alte rezultate

Am avut parte de o confruntare legendară duminică seară, 19 septembrie pe stadionul Allianz din Torino, acolo unde s-au ciocnit 2 rivali istorici ai campionatului italian de fotbal, gazdele Juventus, cu doar 1 punct în 3 etape și Milan-ul lui Stefano Pioli, aflat pe prima poziție cu punctaj maxim, cu o situație diametral opusă.

De-a lungul timpului, istoria Il Calcio ne indică faptul că Milan este echipa în fața căreia Bătrâna Doamnă a pierdut cele mai multe meciuri în Serie A, 51 la număr, dar și adversarul cu care a înregistrat cele mai multe remize, 54. Juve a câștigat însă de 67 de ori din 172 de duel-uri cu AC Milan în această competiție, conform gazzetta.it.

Allegri începe cu celebrul cuplu de apărători ai Naționalei Italiei Chiellini-Bonucci, deci deLigt pe bancă, dar și cu extremele Rabiot pe stânga și Cuadrado pe dreapta, Locatelli și Bentancur la mijloc, în timp ce în atac Dybala este poziționat ușor în spatele vârfului împins, spaniolul Morata. AC Milan răspunde cu Maignan în poartă, Kjaer și Romagnoli în nucleul defensiv, iar în față Ante Rebic e susținut de Saelemaekers, Ibrahim Diaz și Rafael Leao. Din nou absent, gigantul Ibrahimovic, pentru care sunt iar probleme musculare.

Juventus pornește mai bine meciul și reușește deschiderea scorului mai repede decât s-ar fi așteptat cei aproximativ aproape 19,000 spectatori, dar și cei mai înfocați suporteri. În urma unei lovituri de colț pentru Diavolii Rosso-neri, mingea ajunge la Dybala care îl servește magnific pe Morata, scăpat singur aproape de linia centrului terenului. Cursa spaniolului se încheie cu o mini scăriță plină de finețe și precizie pe langa portarul advers, în minutul 4 al disputei. Milan reacționează dar parcă tot gazdele sunt mai periculoase, la faze fixe sau la mijlocul terenului, cu un control al balonului mai bun, dr și pe contraatac prin același cuplu ofensiv Dybala – Morata, care îl remarcă pe Maignan. De partea celalaltă, mijlocașul Tonali îl încearcă pe Szczesny, dar tabela rămâne neschimbată la pauză.

După revenirea de la vestiare, Milan-ul echilibrează forțele, după cum era și normal, devenind mult mai incisivă și dornică de a obține un rezultat pozitiv, poate și din cauza retragerii treptate a Juventusului din mijlocul ostilităților. Eforturile sunt încununate de golul egalizator al lui Rebic, din minutul 76, găsit perfect în mijlocul careului torinez de către același Tonali.

De notat și niște modificari de efectiv, Moise Kean, Chiesa și Kulusevski fiind introduși în teren în locul lui Morata, respectiv Cuadrado și Dybala, la Juve, Milan-ul împrospătând echipa cu Florenzi, Bennacer și Daniel Maldini. Pe final de primă repriză, oaspeții fuseseră nevoiți să-l schimbe pe Kjaer cu Kalulu, acesta din urmă îndeplininindu-și cu succes dar nu fără emoții sarcinile dificile, de pe dreapta, cu Tomori coborât fundaș central ca suplinitor al danezului.

Milan este în top 3 cu 10 puncte, Juve în top 3 din coadă cu doar 2 puncte in 4 partide, iar suporterii Milan-ului râd deja de fosta multiplă campioană amintind deja de perioada rivalei în serie B. Cu siguranță se simte absența lui Cristiano Ronaldo, dar în proporție atât de covârșitoare? Allegri acuză lipsa de determinare a jucătorilor, e furios și agitat pe bancă, nemulțumit pe bună dreptate. Deja, a primit întrebări de sus, mai mult ca sigur.

Alte rezultate din etapa a IV-a din Serie A

Inter Milano a bătut la scor Bologna sămbătă, scor 6-1 cu dopietta lui Edin Dzeko de pe final, după avantajul luat de Lautaro Martinez, Barella, Skrinijar și Vecino, urcând detașat pe primul loc.

Lazio nu scoate decât un egal cu Cagliari, 2-2, puncte semnate de Immobile și Cataldi, respectiv Joao Pedro și Keita Balde, iar rivalii capitolini AS Roma îl fac să cunoască pentru prima oară gustul înfrângerii pe Mourinho, după 6 rezultate pozitive în Italia sau Conference League. Verona câștiga acasă pe o vreme ploioasă cu 3-2, în ciuda calcâiului magic al lui Pellegrini din prima repriză. Se face 2-1 pentru gazde în scurt timp prin Barak și ex-ul Caprari, Ilic marchează în proprie poartă pentru 2-2 ca un adevarat atacant advers, dar Faraoni șutează superb din afara careului, aducând victoria frumoasă și meritată a veronezilor, care urca în clasament cu această ocazie.

Napoli bate la Udine luni și se simte din ce în ce mai bine cu Spaletti la cârmă, 0-4 prin golurile marcate de Osimhen, Rrahmani, Koulibaly și Lozano și ei sunt leaderii cu 4 victorii din 4.

Săptămâna aceasta e programată etapă intermediară în Serie A, de marți până joi, așa că primim cu drag emoția și jocul tactic specifice fotbalului italian nu doar în weekend.