Serie A – etapa III: Napoli și Milan rămân sus, efectul Mourinho 1000 decisiv

Italia își reia campionatul intern după ce Naționala lui Roberto Mancini a stabilit un nou record mondial de imbatibilitate, ajungând la 37 de meciuri fără înfrângere, după rundele de calificare la Mondialul de Fotbal din Qatar, 2022, de săptămânile trecute, 1-1 cu Bulgaria, 0-0 contra Elveției și victoria 5-0 în fața Lituaniei. Seria fără eșec a început cu un 1-1 contra Ucrainei, pe 10 octombrie 2018, a continuat cu calificările la Europeanul pandemic, triumful emoționant, apoi preliminariile pentru competiția la nivel global. Până atunci, Brazilia din perioada 1993-1996 deținuse recordul fără meciuri pierdute, în cuantum de 36.

Sâmbătă, 11 septembrie 2021

Empoli 1 – 2 Venezia

Venețienii câștigă primele 3 puncte după revenirea în primul eșalon peninsular pe Carlo Castellani din Empoli, contra echipei locale condusă de Andreazzoli, aceasta din urmă victorioasă etapa anterioară chiar în casa lui Juventus. Thomas Henry a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 13, rezerva Okereke a dublat avantajul în minutul 68, iar gazdele au marcat goluld e onoare din penalty prin Bajrami, pe final de partidă.

Napoli 2 – 1 Juventus

Bătrâna Doamnă continuă seria negativă și pierde din nou în campionat, pe Diego Armando Maradona în fața uneia dintre echipele (pe) care o urăște cel mai mult în Italia, Napoli, diferența dintre cele 2 fiind acum de 8 puncte. Deși spaniolul Morata a deschis scorul pentru bianco-neri în minutul 10, jucătorii în sistem 4-3-3 ai lui Spaletti au echilibrat jocul, au avut mai multă posesie 63% per total, dorindu-și mai mult să-și satisfacă pătimașii suporteri. Politano profită de eroarea lui Szczesny în urma șutului lui Insigne, în minutul 57, iar golul de 3 puncte e reușit de Koulibaly în minutul 85, după o prestație magnifică, de nota 8 în Gazzetta dello Sport, tot în urma unei greșeli torineze la care au contribuit tot nefericitul portar polonez dar și atacantul Moise Kean. Doar 1 punct pentru Juve și Allegri în 3 etape, dar au mai început ei așa slab și în alti ani și tot au luat scudetto…

Atalanta 1 – 2 Fiorentina

Numai goluri din lovituri de la 11 metri au fost marcate sâmbătă seara pe Gewiss Stadium din Bergamo, acolo unde gazdele s-au văzut înfrânte de toscanii avându-l ca vârf de lance și dublu-marcator pe Vlahovic. Penalty-ul lui Zapata reduce din diferență, dar nu este suficient pentru că portarul Fiorentinei Terracciano blochează tot și obține pe merit titlul de cel mai bun om al meciului. 4-3-3-ul lui Italiano depășește 3-4-3-ul lui Gasperini împingându-l pe locul 10, în timp ce trupa din Florența urcă temporar pe 6.

Duminică, 12 septembrie 2021

Sampdoria 2- 2 Inter

Dimarco deschide scorul în urma unei lovituri libere plasată perfect absolut, fix în vinclul porții Sampdoriei, pe Marassi din Genoa. Yoshida egalează și Lautaro Martinez face 1-2 înainte de pauză, din centrarea lui Barella. Augello stabilește scorul final în minutul 47. Gazdele termină meciul în atac, Inter primește multe cartonașe galbene pe final iar Sensi se accidentează. Pentru elevii lui Simone Inzaghi urmează meci cu Bologna la Milano, iar pentru Samp deplasare la Empoli.

Cagliari 2 -3 Genoa

Sarzii lui Leonardo Semplici au condus cu 2-0 după penalty-ul transformat de expertul Joao Pedro în minutul 16 și golul lui Ceppitelli, servit ca la manual de Răzvan Marin, în 56. Apoi, erori defensive de marcaj și plasament la faze fixe duc la o întoarcere neverosimilă de scor a lui Genoa, în decurs de jumătate de oră, prin 3 puncte consecutive realizate de Destro, în minutul 59 și dubla lui Fares în 69 și 78. Genovezii antrenați de Davide Ballardini obțin primele puncte din acest campionat, zestre similară cu gazdele de astăzi.

Spezia 0 – 1 Udinese

Udinese pune mâna pe cele 3 puncte din deplasarea de la Spezia în minutul 89 al meciului, în urma golului minunat al lui Samardzic. Meci tactic, tipic italian, cu puține ocazii la ambele porți, dar experiența friulanilor își spune cuvântul, generând a doua vitorie consecutivă pentru o echipă neînvinsă până acum. Spezia se află la polul opus înregistrând al doilea eșec la rând ți doar 1 singur punct, pe loc 18 retragradabil.

Torino 4- 0 Salernitana

Toro câștigă și el primul meci în actuala ediție de campionat după o primă repriză mai echilibrată cu Salernitana, dar o a doua parte fără probleme. Echilibrul se rupe după reușitele lui Sanabria și Bremer, din minutele 45 și respetiv 65, iar finalul de meci consfințește rezultatul categoric prin alte 2 goluri marcate de Pobega și Lukic. Salernitana a primit s-a înclinat de 11 ori în 3 partide și trebuie să regleze defensiva pentru a supraviețui în Serie A, următoarea înfruntare fiind cu ofensiva Atalanta.

Milan 2- 0 Lazio

Rosso-nerii lui Stefano Pioli bat Lazio-ul nervosului și apoi eliminatului Sarri cu 2-0 și ajung Napoli cu punctaj maxim în fruntea clasamentului. Leao deschide balul în minutul 45 și Zlatan Ibrahimovic se întoarce pe teren cu gol în 66, în timp ce Kessie ratează un penalty pentru gazde. Urmează Juventus – Milan și forțosul Zlatan e pregatit de atac, chiar și la 39 de ani. Lazio are o misiune mai ușoară etapa viitoare, cu Cagliari.

Roma 2 – 1  Sassuolo

Posticipo-ul zilei ne-a purtat pe Stadio Olimpico din Roma pentru meciul cu numărul 1000 ca antrenor principal pentru Jose Mourinho, al cărui efect s-a văzut imediat și de netăgăduit la echipă, încă de la primul antrenament. Jucătorii se simt bine, sunt motivați, pun osul, arata „grinta”, le pasă și sunt concentrați la fiecare fază, fiind agresivi în sens pozitiv. Meciul cu Sassuolo este echilibrat, ambele echipe respectă indicațiile tactice, valorile individuale, viteza și coeziuna colectivă se văd din înaltul tribunelor, VAR oprește deschiderea scorului de către oaspeți și numai o pasă magistrală a căpitanului Pellegrini îl lasă singur cu portarul pe Cristante pentru deschiderea scorului pentru gazde, în minutul 37. În a doua repriză, Djuricic egalează pentru elevii lui Dionisi, antrenor care i-a succedat în funcție lui De Zerbi, plecat la Shaktar Donetzk. Golul a venit din pasa internaționalului Berardi, foarte activ și el, dar ghinionist în careul advers, în fața unui Rui Patricio de nivel înalt. În prelungirile meciului, rezerva El Schaarawy punctează cu măiestrie pentru 2-1, apoi emoțiile și paroxismul ajung la limită când Scamacca egalează în minutul 95, dar VAR-ul intervine din nou și scorul rămâne favorabil capitolinilor. The Special One se bucură ca un copil nebun alături de echipă în fața Curva Sud, neuitând să dea alte indicații elevilor săi, sau să întărească și să adeverească sfaturile din timpul confruntării “Vedeți că am câștigat dacă m-ați ascultat?”, și poate mai apoi “Suntem primii și aici vom rămâne”. Doar declarația din primul interviu “Titlurile vor veni!” nu a fost făcută degeaba. De abia așteptăm să vedem Roma contra granzilor campionatului!