Serie A – etapa II: Hattrick Immobile pentru Lazio, Inter, Roma și Milan bat, Juve pierde acasă cu Empoli

Toți granzii câștigă în timp ce Juventus pierde rușinos și inexplicabil acasă, cu nou promovata Empoli. Lazio, Inter, Roma, Milan și Napoli își împart primele 5 poziții în clasament, după 2 etape disputate, fiind despărțite de golaveraj.

Vineri, 27 august 2021

Udinese 3 – 0 Venezia

Echipa gazdă a lui Luca Gotti confirmă start-ul bun de sezon și în acest al doilea weekend fotbalistic al sezonului, după egalul din prima etapă cu Juventus. Victorie tot pe Friuli – Dacia Arena cu nou promovata Venezia, prin golurile marcate de Pussetto, în prima parte a meciului, Deulofeu, în minutul 70 și Molina, în prelungiri. Venețienii arată că își doresc mai mult, dar deocamdată nu pot face față rigorilor din Serie A, divizia secundă fiind o cu totul altă poveste…de dragoste. Pe viitor va fi nevoie de forță, luptă, angajament, dar și de valoare, pragmatism și rodaj al sistemului 4-3-3 propus de Paolo Zanetti. Deocamdată, sunt ultimii, cu 0 puncte.

Verona 1 – 3 Inter Milano

De la LuLa la CoLa, scrie Gazzetta dello Sport, punând accent pe noul duo de atac al campionilor, Correa – Lautaro Martinez, uitându-l pe Lukaku și întărind convingerea Interiștilor că își pot apăra scudetto-ul de anul trecut. Titular la Verona a fost Dzeko, ca vârf împins, dar prima repriză s-a încheiat 1-0 pentru gazde, în urma reușitei lui Ilic din minutul 15. Lautaro semnează egalarea imediat după revenirea de la cabine, apoi îi lasă locul proaspăt transferatului de la Lazio Joaquin Correa, poreclit “Tucu”, mutare ce se va dovedi decisivă pentru echipa lui Simone Inzaghi. Argentinianul de 27 de ani realizează dubla în minutele 83 și 94 și tango-ul poate începe pentru acest nou Inter, anunțându-se în același timp apariția în peisaj a unui nou jucător de fantezie, tehnică și precizie, un fuoriclasse cum spun italienii.

Sâmbătă, 28 august 2021

Atalanta 0 – 0 Bologna

Remiză albă între modulul 3-4-3 al lui Gasperini contra unui 4-3-3 al lui Mihajlovic și 1 punct pentru fiecare pe stadionul Gewiss din Bergamo, deși Atalanta a avut posesie, mai ales în a doua repriză, a atacat mai mult și și-a creat ocazii de gol, oprite de un portar Skorupski în zi mare și de o apărare a Bolognei foarte atentă.

Lazio 6 – 1 Spezia

Scor de tenis pe Olimpico di Roma între Lazio și nefericiții de la Spezia, care culmea, au deschis scorul extrem de rapid, în minutul 4, prin Valerio Verde. Apoi, intră în scenă campionul european Ciro Immobile care punctează spectaculos de 3 ori, servit de fiecare dată de spaniolii Pedro și Luis Alberto. Italianul ratează și un penalty, la scorul de 2-1, dar eroarea este imediat remediată și dată uitării. După pauză, lazialii mai marchează de 3 ori prin Felipe Anderson, Hysaj și Luis Alberto, acesta din urmă autor și a 3 pase decisive în meci. Eliminat Adou de la oaspeți în minutul 54. Lazio lui Sarri se instalează pe primul loc, cu 6 puncte și golaveraj mai bun decât Inter, urmând însă o deplasare grea pe San Siro, cu Milan.

Fiorentina 2 – 1 Torino

Asistam la obținerea primelor puncte în campionat pentru Fiorentina, în timp ce Torino rămâne la cota 0. Toscanii joacă mai bine, crează pericol în jumătatea adversă și marchează de 2 ori prin Gonzalez în minutul 41 și Vlahovic în 69, torinezii raspunzând taârziu prin Verdi pe final de meci, aducând un pic de suspans celor 6 minute lungi de prelungiri la Florența.

Juventus 0 – 1 Empoli

Fără Cristiano Ronaldo, plecat la Manchester United, după 3 ani în Italia și cu De Ligt in locul lui Chiellini, Juve începe ezitant partida cu Empoli de acasă, în fața a 17,584 spectatori prezenți pe Allianz Stadium. Torinezii primesc gol repede de la Mancuso în minutul 21, apoi se înscriu într-o cursă neconvingătoare și sterilă de a egala și de a obține puncte în urma acestui meci, considerat facil și fără dubiu în privința câștigătoarei înainte de start. Dybala și Federico Chiesa, apoi Morata, Kulusevski sau Locatelli, revelația azzurra de la Euro, nu reușesc absolut nimic în atac, blocați impecabil de o defensivă de fier, condusă de strategul Andreazzoli, pentru prima victorie din istorie a lui Empoli pe terenul lui Juventus și unica după 22 de ani contra mult mai titratului oponent. Omologul Allegri se declară învins, având de lucru mai ales la mentalitate, dar toată suflarea fotbalistică din cizmă recunoaște că acesta nu este adevăratul Juve. 1 punct în 2 partide este prea puțin pentru pretențiile, numele și istoria Bătrânei Doamne.

Duminică, 29 august 2021

Genoa 1 – 2 Napoli

Genovezii au jucat foarte bine acasă, pe stadionul Luigi Ferraris contra lui Napoli, dar s-au văzut conduși în minutul 39 prin șutul excelent plasat al spaniolului Fabian Ruiz. În a doua repriză, jucătorii roș-albaștri păstrează tempo-ul si presiunea ridicate și reușesc egalarea printr-o reluare din prima, din interiorul careului a lui Cambiaso, frumos servit tot pe sus de pe dreapta de Ghiglione. Oamenii lui Spaletti inscriu totuși nesperat golul de 1-2, pentru cele 3 puncte prin rezerva Petagna, cu o lovitură de cap nimicitoare în minutul 84, neacordând nicio șansă portarului Sirigu, pănă atunci exemplar cu câteva intervenții de top.

Sassuolo 0 – 0 Sampdoria

Acesta este al doilea rezultat de egalitate la 0 din această etapă Serie A, un alt X în dulcele stil clasic italian, reamintindu-ne puțin de Pronosport-ul de pe vremuri. Sassuolo lui Chiricheș a presat mai mult, construind mai multe ocazii de gol la poarta adversă, mai ales în partea a doua a jocului, culminând cu o eroare imensă a lui Caputo în fața portarului dorian Audero. Samp a încercat ceva în prima parte, dar apoi s-a concentrat doar pe a bloca spațiile, pe fondul și a oboselii acumulate pe parcursul confruntării.

AC Milan 4 – 1 Cagliari

Milan trece lejer de Cagliari chiar pe San Siro, marcând de 4 ori în prima repriză prin urmașul lui Pirlo, Tonali, direct din lovitură liberă, Rafael Leao și francezul Olivier Giroud, în 2 rînduri, ultima oară din penalty. Deiola semnează golul sarzilor cu capul, un scurt și temporar 1-1, înainte de dominația rosso-neră. Nimic notabil după pauză, deși elevii lui Leonardo Semplici mai au anumite tresăriri de orgoliu. Am avut de urmărit și o cursă frumoasă a lui Răzvan Marin, încheiată in extremis cu o lovitură de colț.

Salernitana 0 – 4 AS Roma

Victorie mai mult decât meritată pentru giallo-rossi lui Jose Mourinho care au controlat meciul cu Salernitana de la început până la final, chiar pe stadionul Arechi din Salerno. Deși nu au marcat în prima parte, opriți de zidul pe 2 linii al gazdelor, romanisti s-au dezlănțuit odată cu reușita căpitanului Pellegrini din minutul 48 din unghi, culegând roadele muncii, răbdării, dinamicii de joc, presiunii pe adversar și posesiei de balon pe care le-au arătat încă din primul minut. Veretout concretizează o fază splendidă la un atac frontal colectiv pentru 0-2, iar Tammy Abraham înscrie primul său gol la Roma printr-un șut violent de la marginea careului, care atinge și bara din dreapta portarului Belec. Bonazzoli încearcă o finalizare pentru trupa antrenată de Fabrizio Castori, în careul lui Rui Patricio, dar tot Roma găsește drumul spre gol, prin al doilea punct al lui Pellegrini, cu un șut în vinclu în minutul 79, în stilul Del Piero pe timpuri și al lui Insigne, în zilele noastre. Specialul portughez e extrem de mulțumit, nu a avut nicio emoție, dându-și repede seama că era imposibil să nu câștige acest meci. Roma arată bine și este de așteptat să termine în primele 4 sau chiar să se bată la titlu dacă va juca la fel, constant, cu motivație, calitate și concentrare, făcând diferența cu contracandidatele și în anumite perioade cheie ale campionatului.