Serie A – etapa I, sezonul 2021-2022: fotbalul italian revine pe stadioane

După ce toate campionatele majore din Europa fotbalistică și-au reluat meciurile cu câteva săptămâni înainte, a venit și rândul Italiei să repornească balul, de această dată cu restricții mai puține, cu spectatori în tribune și cu un mult mai accentuat vibe pozitiv. S-a văzut o reală poftă de joc în țara campioană europeană, înregistrându-se în această primă etapă Serie A un total de 36 de goluri, în timp ce în același weekend, Bundesliga și Ligue 1 au înregistrat câte 27 de reușite per etapă, Premier League a totalizat 25 de goluri iar în La Liga spaniolă s-a punctat de doar 16 ori.

Sâmbătă 21 august 2021

Inter Milano 4 – 0 Genoa

Campioana Inter Milano a avut onoarea să deschidă etapa acasă contra Genoa, reușind o victorie fără emoții, 4-0, după ce Skriniar și Calhanoglu, nou transferat de la rivala AC Milan, punctaseră pentru 2-0 chiar în primul sfert de oră al partidei. Vidal și experimentatul Edin Dzeko, venit de la Roma, au închis tabela în ultimele 15 minute ale meciului, iar noul antrenor Simone Inzaghi se poate declara mulțumit pentru început. La fel și conducerea chineză de la Suning Holding, care a tăiat salarii, bugete și speranțe imense în vară, după ce Antonio Conte, Lukaku &Co au dominat sezonul trecut în Italia. Genoa veteranilor Pandev și Sirigu trebuie să muncească enorm în a doua jumătate de clasament, obiectivul antrenorului Davide Ballardini profilându-se clar încă de acum, salvarea de la retrogradare.

Verona 2 – 3 Sassuolo

Sassuolo, antrenat de Eusebio Di Francesco și cu Vlad Chiricheș titular în defensivă, începe foarte bine partida de la Verona, pe care îi conduce cu 0-2 în minutul 51, prin reușitele lui Raspadori și Djuricic, după ce Veloso de la gazde primește 2 cartonașe galbene și este eliminat înainte de pauză. Veronezii lui Alessio Dionisi revin totuși prin penalty-ul lui Zaccagni, pentru 1-2, se văd conduși din nou de către Traore, reușind pe final un 2-3 în inferioritate, prin același Zaccagni, chiar pe Bentegodi.

Empoli 1 – 3 Lazio

Nou promovata Empoli, condusă de pe bancă de vechiul romanista Aurelio Andreazzoli, revine frumos în prima divizie prin golul din minutul 4 al lui Bandinelli în meciul cu Lazio de pa stadionul Carlo Castellani. Elevii lui Maurizio Sarri își impun însă valoarea superioară și eficiența sistemului 4-3-3 repede, revenind pentru 1-3 până la pauză, prin golurile marcate de Milinkovic-Savic, Lazzari și Ciro Immobile, din penalty. A doua repriză nu mai oferă nimic notabil, mai ales pe tabelă, așa că scorul final rămâne cel stabilit în minutul 41.

Torino 1 – 2 Atalanta

Meci intens și echilibrat pe Olimpico di Torino între localii Toro, antrenați de necunoscutul Matteo Paro, și revelația ultimilor ani în Serie A, Atalanta Bergamo a lui Gasperini. Muriel dechide scorul pentru Bergamaschi în minutul 6, apoi aceștia țin de reultat și avantaj până la pauză, gazdele echilibrând balanța și implicându-se mai mult în joc. După reluarea confruntării, sunt introduși la gazde Rincon și mai târziu Andrea Belotti, acesta din urmă reușind egalarea mult muncită, în minutul 79. Nou intratul Piccoli aduce cele 3 puncte Atalantei în minutul 3 de prelungiri ale meciului, în purul stil italian.

Duminică 22 august 2021

Bologna 3 – 2 Salernitana

Spectacol, goluri, eliminări, proteste, răsturnări de situație și fotbal peninsular tipic pe Renato Dall’Ara din Bologna, între gazdele lui Mihajlovic și Salernitana venită din B sub conducerea lui Fabrizio Pastori. Avem 0 – 0 la pauză, dar oaspeții deschid scorul atât la eliminări, în minutul 34, cît și pe tabelă, prin penalty-ul transformat de Bonazzoli, în 52. Gazdele egalează prin eliminarea lui Soriano și golul lui De Silvestri. Coulibaly face 1-2 pentru Salernitana, dar posesia emilienilor de 70% își spune cuvântul, Arnautovic și De Silvestri, încă o dată, reușind întoarcerea scourului la 3-2 în favoarea Bolognei, în doar 2 minute, între 75-77. Gazdele preiau conducerea pe final și la cartonașe roșii, mijlocașul Schouten plecând mai devreme spre vestiare, în minutul 89. Deci, scor final 3-2 la goluri, și 2-1 la capitolul eliminări.

Udinese 2- 2 Juventus

Bătrâna Doamnă revine în iarbă pe Friuli din Udine, cu Massimiliano Allegri revenit la echipă și Cristiano Ronaldo ca rezervă, nehotarăt daca mai stă la Torino pentru încă 1 an sau dacă părăsește Italia. Dybala și Cuadrado deschid rapid scorul și îl fac uitat pe portughez, iar la pauza meciului totul pare simplu și tranșat în favoarea juventinilor, 0-2. Udinese iese la joc, nemaiavând ce pierde, iar Perreyra și Deulofeu egalează pentru 2-2 în minutele 51 și respectiv 83. Ronaldo este introdus și el în luptă, punctează izbăvitor pentru 3-2 în minutul 95 și se bucură exagerat, scoțându-și tricoul și obținând un cartonaș galben. Din pacate pentru el și echipă, se dictează și anularea punctului de către arbitru și VAR, iar scorul final rămîne 2-2, un început dezamăgitor pentru trupa patronată de familia Agnelli.

Napoli 2 – 0 Venezia

După ce Gattuso a fost concediat în vară de la Napoli, locul i-a fost luat de celebrul Luciano Spalleti, antrenor foarte experimentat, în vârstă de 63 de ani, care a mai condus echipe ca Empoli, Sampdoria, Udinese, AS Roma, Zenith St. Petersburg și Inter Milano. Conferințele italianului sunt celebre, la fel și certurile cu jurnaliștii sau adversarii mai vocali, ca el. Osimhen este eliminat în minutul 23 al primei partide din noul campionat, contra nou promovatei Venezia, dar penalty-ul transformat de campionul european Insigne, după un altul ratat cîteva minute mai devreme, rezolvă partida, alături de avantajul dublat oferit de Elmas. Oaspeții lui Paulo Zanetti nu reușesc nimic în superioritate, pe stadionul Maradona de sub Vezuviu și se înscriu prematur dar sigur la locurile din subsolul Serie A.

Roma 3 – 1 Fiorentina

Jose Mourinho debutează și el la Roma în acest nou sezon, ce se anunță extrem de interesant din punct de vedere al duelurilor între antrenori titrați, experimentați și valoroși. Sistemul 4-2-3-1 propus pune în dificultate Fiorentina prin poziționare bună, posesie prelungită și contraatacuri periculoase. O astfel de fază duce la eliminarea portarului toscan Dragowski, în minutul 17, apoi Mkhitaryan deschide scorul, perfect servit de englezul Tammy Abraham, proaspăt transferat de la Chelsea. Giallo-rossi par să nu se descurce în superioritate, lucru remarcat și de Special One, iar arbitrul Luca Pairetto îi ajută să joace din nou de la egal la egal, după eliminarea lui Nicolo Zaniolo, la 7 minute după restart. Milenkovic egalează la 1 cu o lovitură de cap perfect plasată, după centrarea lui Pulgar, în minutul 60. Apoi, Roma preia din nou controlul jocului, domină tactic și reușeste golurile victoriei prin același fost florentin Veretout, în minutele 64 și 79.

Luni 23 august 2021

Cagliari 2 – 2 Spezia

Spezia conduce în Sardinia prin golurile semnate de Gyasi și Bastoni în minutele 7 și 58, dar nu obține decât 1 punct, pentru că Joao Pedro marchează de 2 ori în 4 minute și stabilește scorul final 2-2. Elevii lui Leonardo Semplici au avut posesie mai bună acasă, dar Thiago Motta a profitat de start-ul mai concludent de partidă, adaptându-și strategia de joc și profitând de avantajele unui sistem extrem de ofensiv, 3-4-3.

Sampdoria 0 – 1 Milan

Diavolul milanez deschide imediat scorul în deplasarea de la Genoa contra Sampdoriei, prin Brahim Diaz, în minutul 9. Apoi se apără, nu se mai concentrează prea mult pe faza ofensivă, bătrânul Quagliarella nu marchează, bravul danez Simon Kjaer reușeste din nou un joc defensiv excețional, iar scorul final rămâne 0-1, aducând 3 puncte extrem de prețioase echipei lui Stefano Pioli. Ibrahimovic nu este convocat, nerefăcut după o accidentare, iar Tătărușanu este rezerva lui Maignan, venit de la campioana Franței, Lille. Fostul antrenor al Parmei Roberto D’Aversa are mult de lucru la Doria, dar pare dornic de muncă și afirmare în viitor.