Roma lui Mourinho bate Lazio cu 3-0 în etapa XXX din Serie A

Între legendă și mit, la limita dintre magie și realitate, un subiect perpetuu de film block-buster sau scenariu epic de serial, plin de pasiune, luptă, încrâncenare, ură și dragoste fără sfârșit, derby-ul Cetății Eterne a generat întotdeauna un interes imens, o rivalitate de viață și moarte și un motiv de fiori pe șira spinării chiar și pentru urmăritorii neutri sau pentru suporterii altor echipe.

Neînvinsă în ultimele 8 partide de Serie A, echipa lui Jose Mourinho a început perfect jocul de pe ”Stadio Olimpico”, unde a deschis scorul încă din primul minut, prin Tammy Abraham, după o lovitură de colț executată curbat, incisiv și pe poartă de Pellegrini. Vorbim de cel mai rapid gol din istoria confruntarilor dintre cele 2 rivale din capitala Italiei.

În minutul 22, atacantul englez de 24 de ani, transferat de la Chelsea în vară și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor și a dublat avantajul echipei sale, ajungând la cota 15 goluri marcate in campionat, după Ciro Immobile și Vlahovic, ambii cu 21 de reușite.

19 minute mai târziu, căpitanul Lorenzo Pellegrini a marcat un gol superb, din lovitură liberă, pentru 3-0, direct în vinclu, în ciuda plonjonului spectaculos dar inutil al nefericitului portar Strakosha. Ne-am amintit cu emoție de execuțiile magnifice ale regelui Romei Francesco Totti, aflat rânjitor în tribune și revenit acum la sentimente mai bune față de clubul pentru care și-a dedicat întreaga carieră fotbalistică și care s-a reîntors și el la rândul lui la fostul căpitan, după preluarea de către familia Friedkin de la James Palotta, cel considerat mărul discordiei și principalul vinovat pentru retragerea forțată de la finalul sezonului 2017, totuși la 41 de ani.

3-0 la pauză, neverosimil pentru unii, dar atât de calm, rațional și meritat perceput de antrenorul Romei, care parcă a găsit cheia atât pentru problemele defensive alei squadrei sale, cât și un stil de joc propriu, acum, în a doua parte a sezonului, mult mai eficient, mai calculat și axat pe rezultate.

Lazio a dominat clar partida la capitolul posesie, unde raportul a fost în final de 66%-34%, însă nu a pus deloc în pericol poarta romanistă, protejată sigur și fără prea multe emoții de portughezul Rui Patricio, un pilon de bază în structura gândită de mult mai celebrul său conațional antrenor.

Immobile, Cataldi și Luis Alberto s-au agitat mult pentru oaspeți, dar apărătorii romani Mancini, Smalling și Ibanez și-au făcut pe deplin datoria, acoperind și absorbind atacurile adverse, beneficiind și de aportul defensiv corect și închegat al mijlocașilor Sergio Oliveira și Bryan Cristante. Tammy Abraham trece foarte aproape de hattrick la mijloc de repriză secundă, trimițând ușor pe langă stâlpul din stânga porții lui Lazio o minge primită de la Cristante, în urma unui contraatac de manual.

Se termină 3-0, la fluierul final al arbitrului Massimiliano Irrati, Mourinho explicând strategia defensivă la interviul post partita prin invocarea inclusiv a respectului față de adversari, deși înainte de meci îl ironizase ușor pe Maurizio Sarri și ale lui țigarete devenite deja simpatice.

După rezultatul de pe ”Olimpico”, AS Roma a câștigat șefia orașului și a devansat-o pe Lazio, urcând pe locul 5 în Serie A, cu 51 de puncte, 2 peste rivala din Capitală, care ocupă a șasea poziție. Etapa următoare, Giallorossi merg la Genoa pentru disputa cu Sampdoria, iar Lazialii primesc acasă pe incomoda Sassuolo.

Duel în 3 pentru Scudetto, între Milan, Napoli și Inter

Cu doar 8 etape înainte de finalul sezonului 2021-2022, leader este AC Milan, sub comanda aceluiași Stefano Pioli, care a trecut duminică de Cagliari, scor 0-1, gol marcat de Bennacer, acumulând 66 de puncte, cu 3 mai multe decât Napoli și 6 în plus față de Inter Milano, aceștia din urmă cu un meci mai puțin disputat.

Napolettanii lui Spaletti au bătut sămbătă pe Udinese grație dopiettei lui Osimhen, anunțându-se un candidat serios la titlu și pregătindu-se deja pentru deplasarea de la Bergamo, contra Atalantei lui Gasperini.

După un start bun de campanie, campioana en titre Inter Milano pare să bată pasul pe loc sub comanda lui Simone Inzaghi, pierzând din nou puncte ce pot fi decisive în urma egalului cu Fiorentina, 1-1, al doilea consecutiv, după un același 1-1 cu AC Torino runda trecută. Toscanii au deschis scorul pe Giuseppe Meazza prin Torreira, dar Dumfries a egalat repede, după numai 5 minute, fructificând o bună centrare din partea dinamicului Perisic, în ciuda staturii.

Urmează un duel grandios cu Juventus chiar pe Allianz Stadium, contra unei squadre torineze care câștigă greu, chiar și cu echipe mai mici, din subsolul clasamentului, dar care a revenit oarecum în top, acum pe 4, cu 59 de puncte. Strălucește in atacul lui Allegri sârbul Dusan Vlahovic, proaspăt recrutat de la Fiorentina, în timp ce Paulo Dybala nu mai prelungește contractul și e curtat de multi granzi ai Europei.

La coadă, Salernitana, Genoa și Venezia sunt aproape condamnate, dar și Cagliari poate intra repede în zona minată și amenințată cu retrogradarea, aflându-se la numai 3 puncte distanță.