Ricciardo învingător în Marele Premiu De Formula 1 al Italiei, accident Verstappen-Hamilton

Daniel Ricciardo (McLaren) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Italiei duminică, 12 septembrie 2021, conducând cursa de la Monza aproape de la cap la coadă, în contextul evenimentelor palpitante de pe parcursul a celor 53 de tururi de pistă.

Australianul în vârstă de 32 de ani a reușit să profite de ezitarea olandezului Max Verstappen, depășindu-l pe acesta încă din primul tur, scrie digisport.ro.

Pilotul de la Red Bull a avut ghinion și la prima intrare la pit stop, în turul 24, acolo unde a stat blocat 11 secunde. Iar la revenirea pe pistă a fost depășit de Lando Norris și apoi a intrat în coliziune cu rivalul său, Lewis Hamilton, cursa oprindu-se dramatic pentru amândoi, în turul 28.

Campionul mondial britanic a a fost protejat și salvat norocos de dispozitivul Halo și e fericit că nu și-a rupt gâtul, după ce mașina lui Verstappen s-a urcat efectiv peste monopostul lui, în incidentul din șicana Variante Del Rettifilo. Nu este prima oară când cei 2 au fost implicați într-un accident, la Silverstone având loc un alt eveniment neplăcut. Acum, fiecare aruncă vina pe celălalt, dar Verstappen a fost considerat de oficialii cursei mai vinovat, acordându-i-se o penalizare de 2 puncte și plecarea cu 3 poziții mai jos decât calificările în următoarea etapă de Formula 1.

Plecat de pe locul 19, Valtteri Bottas a adus un monopost Mercedes pe podium la finalul de la Monza, clasându-se în fața piloților Ferrari, Leclerc, locul 4 și Carlos Sainz Jr, locul 6.

A fost prima victorie pentru Daniel Ricciardo după cea de la Monaco în 2018, respectiv a opta din carieră.

Pentru McLaren este primul succes din 2012 și prima ”dublă” din 2010. McLaren a obținut la Monza și premiul DHL pentru cel mai rapid pit stop, alături de cel mai rapid tur de pistă înregistrat de Ricciardo.

Următoarea etapă, a 15-a, este programată peste 2 săptămâni în Rusia, pe Autodromul din Sochi.