Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului, Sergio Perez pe 3 acasă

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului duminică, 07 noiembrie 2021, în urma unei curse superbe încheiată cu un timp de 1:38:39.086. Olandezul de la Red Bull a plecat de pe locul 3 în urma calificărilor, dar a realizat o manevră inedită imediat după startul cursei, chiar în primul viraj, când a trecut, pe exterior, de cei doi piloți de la Mercerdes, Lewis Hamilton și Waltteri Bottas, nemailăsând nicio șansă urmăritorilor, pe tot parcursul celor 71 tururi de pistă.

Verstappen a profitat de rapiditatea monopostului său la toate sectoarele, menționeză digisport.ro, beneficiind și de îndemânarea mecanicilor săi din spațiul tehnic. Britanicul Hamilton, care a plecat din pole-position, a terminat pe locul secund, însă performerul zilei a fost considerat eroul local Sergio Perez, deși a declarat că și-a dorit mai mult, chiar victoria.

În fața propriilor suporteri, mexicanul de la Red Bull a încheiat insă pe locul 3, fiind extrem de aproape să-l depășească pe Hamilton, văzând linia de sosire la o diferență de doar 1,1 secunde față de fostul campion mondial. Perez a devenit primul pilot mexican care a fost lider în cursă, la un moment dat, pe circuitul de casă, în plus devenind primul mexican care termină pe podium pe acest circuit. Deci recorduri frumoase obținute de ambițiosul pilot.

Max Verstappen lider la piloți, Red Bull la 1 punct de Mercedes. la constructori

Pentru Verstappen, aceasta a fost a noua victorie a sezonului și a 19-a din carieră, iar olandezul de 24 de ani și-a mărit avansul în fruntea ierarhiei piloților, având șansa de a deveni campion mondial în premieră.

Cu 4 etape înainte de finalul sezonului, Verstappen are 312,5 puncte, iar Hamilton 293,5, cu 19 mai puține. Red Bull Racing este la doar 1 punct in spatele Mercedes, iar Scuderia Ferrari urcă pe 3, conform f1.com.

Circuitul din Mexic îi oferă lui Max numai bucurii, referindu-ne la cele 3 victorii în ultimele 4 curse pilotate pe autodromul Hermanos Rodriguez.

Pe locul 4 s-a clasat Pierre Gasly, de la Alpha Tauri, care a reușit o cursă senzațională, în ciuda așteptărilor pasionaților și a presei de specialitate. Au urmat cei doi piloți de la Ferrari, Charles Leclerc și Carlos Sainz, pe 5 și respectiv 6, în timp ce Sebastian Vettel (Aston Martin) a terminat pe 7.