David Popovici, medalie de aur în proba de 200 m liber!

Iată că putem obține performanțe remarcabile și la alte discipline sportive mai puțin apreciate, promovate și finanțate decât fotbalul, tenisul, handbalul sau deja apusa gimnastică.

Notăm un rezultat impresionant și emoționant pentru sportul românesc și pentru înotul din țara noastră. La doar 17 ani, David Popovici a devenit campion european de seniori în bazin scurt (25 m) la Campionatul European de Înot în bazin scurt de la Kazan desfășurat între 2-7 noiembrie 2021, anunță cu mândrie pe pagina oficială de Facebook Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.

Sâmbătă seara, 6 noiembrie, sportivul român legitimat la Dinamo București a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, cu timpul de 1:42.12 min, stabilind un nou record național la 17, 18 și +19 ani! Este prima medalie pentru David la această competiție și a treia pentru delegația României, care a mai cucerit un argint și un bronz prin Robert Glință, la 100 m spate și 50 m spate.

În finala de 200 m liber, David a fost urmat de olandezii Luc Kroon (1:42.20) și Stan Pijnenburg (1:42.51).

Sâmbătă seara, evoluțiile românești la Campionatul European de înot în bazin scurt de la Kazan s-au încheiat cu semifinalele de la 100 m liber, acolo unde au concurat aceiași Robert Glință și David Popovici.

În ultimul act al probei de 100 m liber s-a calificat Robert Glință, în timp ce David Popovici, după ce a cucerit aurul la 200 m liber, a fost extrem de aproape de o nouă finală. Robert a încheiat cele patru lungimi de bazin în 46.64 secunde – nou record național, în timp ce David a obținut timpul de 47.21 secunde.

Finala probei de 100 m liber va avea loc duminică, 7 noiembrie 2021, de la ora 18:46, ora României.